ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
 
Kategorie produktů   

HEDVÁBÍ

MARIPOSA-PASHMINA ►PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY, PRAVÉ PAŠMÍNY, VLNĚNÉ A HEDVÁBNÉ ŠÁLY, ŠTÓLY   


HEDVÁBÍ   


Přírodní hedvábí
Převážná část přírodního hedvábí se získává z výměšků housenky bource morušového. Je to jediné „nekonečné“ přírodní textilní vlákno. V Číně se používalo hedvábí již asi před 5000 lety na struny a rybářské šňůry, do Evropy se dostalo teprve před 1500 lety. Čína ovládá i v současné době podstatnou část výroby a obchodu s tímto zbožím.

Kokony bource morušového
Mimo výměšku bource morušového se k textilnímu zpracování hodí t.zv. planá hedvábí (asi 5-10 % celkového množství), z nichž nejznámější je tussah (lat.: Antheraea). Housenka tohoto druhu se živí hlavně dubovým listím, vlákno se získává z kokonu po vylíhnutí motýla.

Údajně nejjemnější přírodní vlákno s průměrem 4 µm předou pavouci druhu Nephila a Agriope. O použití tohoto vlákna pro textilní účely pojednává článek Pavoučí hedvábí  

    
Bourec morušový
    


Hedvábná ŠÁLA-ŠTÓLA - 100% hedvábí ve vysokém lesku - prodává MARIPOSA PASHMINA   - viz Kontakt


Historie využití   
Hedvábí původně pochází z Číny. První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Vynalezení jeho výroby opřádá legenda: Podle ní se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l.. Vypráví se, že jistý Chuang-Ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Manželka objevila bílé housenky, které vytvářely lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím. 
Hedvábí bylo velmi cenným obchodním artiklem. Bylo z Číny dováženo až do Persie či Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy. Od 7. století se hedvábnictví rozvíjí hlavně v Byzanci. Díky obchodu s Araby se hedvábí rozšiřuje i na jih. Definitivně se rozvíjí jeho výroba během křížových výprav, kdy křižáci (za pomoci Benátčanů) po vyplenění Konstantinopole přivezli s sebou i chov bource. Díky Benátčanům se hedvábí rozšířilo po celé jižní Evropě. Na severu (např. Polsko) se potýkalo s problémy kvůli nedostatku přirozené potravy motýla – moruše bílé (Morus alba). 
 
Produkce bourcem morušovým   
Možná hledáte: bourec morušový.  
Hedvábí vytváří pátý instar housenky bource morušového v době, kdy se tato housenka kuklí. Kukla se skládá z vrstev fibroinu a sericinu, fibroin je vylučován zadními částmi hedvábné žlázy, tyto buňky mají několikanásobně zmnoženou DNA, aby byly schopné produkovat takové množství fibroinového materiálu. V genu pro fibroin se opakují báze kódující tuto sekvenci aminokyselin: Gly-Ala-Gly-Ala-Gly-Ser. Sericin je zase produkován střední částí hedvábné žlázy a z chemického hlediska je bohatý na serin. 
 

    
Kokony a hedvábné vlákno

Zpracování   
Jeden kokon bource morušového obsahuje až 4000 metrů vlákna obaleného a navzájem slepeného sericinem (druh klihu). Sericin změkne v horké vodě, vlákna z 5-6 zámotků se spojí dohromady a při smotávání na viják se chladnoucím sericinem znovu slepují. 
Nejdříve se odmotá z každého kokonu 500-1000 metrů vnější vrstvy obsahující méněcenné vlákno, které se později zpracovává podobným způsobem jako mykaná vlna na t.zv. buretovou přízi. Hranice výpředu je asi 167 tex, výrobky jsou málo stejnoměrné a nopkovité. 
Prostřední část kokonu, asi 1000 m v jednom kuse, je nejkvalitnější vlákno zvané gréž. Gréž obsahuje ještě až 30 % sericinu. Teprve po jeho odklížení v louhu dostane vlákno správný lesk a ohebnost. Aby se nahradil úbytek váhy po odstranění sericinu a aby se vlákno nechalo lépe zpracovávat, napouští se pak různými solemi. 
Gréž se zpracovává ve tkalcovně jako jednoduchá příze z 8-10 vláken s velmi nízkým zákrutem v jemnosti až 10 tex nebo se z ní vyrábí skané příze. Podle stupně zakroucení se rozeznává: 
 • Trama je příze skaná s maximálně 150 zákruty na metr, jemnost 20/22 dtex 
 • Organsin má vyšší zákrut a tloušťku 18/20 dtex 
 • Krep se ská až s 3500 zákruty na metr 
Z vnitřku kokonu zůstane asi 2000 metrů útržků 20-40 cm dlouhých. Z těch se vyrábí šapové příze až do jemnosti 2,5 tex výrobním postupem podobným spřádáni česané vlny. Hedvábí se často míchá s vlnou nebo se lnem, příze se používá na modní tkaniny. Tímto způsobem se také zpravidla zpracovává hedvábí tussah. 
 
Vlastnosti   
Odklížené přírodní hedvábí má bílou barvu, zvláštní lesk, měkký omak a dá se snadno barvit. 
Tussah je hrubší, hnědé nebo žlutozelené vlákno, má tvrdší omak a je téměř bez lesku. 
Vlastnosti vláken  Druh hedvábí  
Přírodní hedvábí Polyamid (PA 6) Polyester (PES) Viskoza (CV)   
Hustota g/cm³ 1,25 1,14 1,33 1,52   
Tloušťka dtex  1,17 1,0 1,1 1,4   
Relat. pevnost cN/dtex 3-5 3-6-7,5 3,8-7,2 1,8-3   
Pevnost za mokra (%) 85 85 95-100 60   
Tažnost (%) 24 23-55 50-70 15-30   
Navlhavost (%) 30 3-4,5 0,3-0,4 28   
Svět. spotřeba (1000 t) 107×  3.500 14.500 500   
×Údaj je hrubý odhad množství gréže odvozený ze statistiky OSN o sklizni hedvábných kokonů za rok 2005 
(537.000 t kokonů : 5 ~ 107.000 tun gréže). 

Jak ukazuje tabulka, přírodní a umělé hedvábí se v hlavních fyzikálních parametrech od sebe sotva liší. Značné rozdíly jsou však v cenové hladině. Zatímco všechny druhy umělého hedvábí se prodávají za poměrně stabilní cenu, kvalitní přírodní hedvábí kolísá (pod vlivem ekonomických i politických faktorů) mezi pěti- a desítinásobkem ceny běžného syntetického vlákna. (V roce 1988 například stoupla cena přechodně na 55 US $ za kilogram surového přírodního hedvábí). 
 
Použití   
Přírodní hedvábí může při použití na textilní výrobky konkurovat umělým vláknům jen tam, kde se vyžaduje zvláštní vzhled (lesk), efekt nebo určitá exkluzivita (móda) spolu se solidními užitnými vlastnostmi (tažnost, ohebnost, lehkost, izolační schopnosti). 
Jsou to zejména 
 • Speciální šicí nitě a skané příze na ruční pletení 
 • Módní zboží – Kravaty, dámské šatovky, halenky a košile, deštníky (zpravidla pestrý tisk na tkanině) 
 • Technické textilie – Izolace, padáky, pásky do psacích strojů 
České tkalcovny spotřebovaly v roce 1989 asi 0,002 % světové produkce přírodního hedvábí, které zpracovaly na 130.000 m² tkanin. Novější údaje nejsou zveřejňovány. 
 
    
Hedvábná ŠÁLA-ŠTÓLA - 100% hedvábí ve vysokém lesku - prodává MARIPOSA PASHMINA   - viz Kontakt
 
Literatura
 • Časopis Chemiefasern/Textilindustrie, 96. Jahrgang, Januar/Februar 1994, str. 40-52  
 • Alfons Hofer, Stoffe : 1. Textilrohstoffe, Garne, Effekte, str. 228-251, 7. völlig überarbeitetet Auflage, Frankfurt am Main : Deutscher Fachverlag, 1992, ISBN 3-87150-366-5  
 • Pospíšil a kol.: Příručka textilního odborníka, SNTL Praha 1981, str. 156-157  
 • Statistická ročenka ČSFR, SNTL Praha 1990, str. 414  

  Zdroj tohoto článku a copywrite: Wikipedia  PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY– PRAVÉ PAŠMINY, ŠÁLY Z PŘÍRODNÍ VLNY, HEDVÁBNÉ ŠTÓLY VE VYSOKÉM LESKU.
Záruka kvality a pravosti materiálu. Osobní přístup ke každému zákazníkovi.
Odborná poradna o pašminách a textilních materiálech.
To je 
 
 
MARIPOSA-PASHMINA . 

Odborné konzultace renomované módní stylistky na info@mariposa-pashmina.cz .


PRAVÁ PAŠMINA JE ZNAKEM STYLU.
MARIPOSA PASHMINA JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL DO KAŽDÉHO POČASÍ
A PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST. 
MŮŽETE HO MÍT. 
 

MARIPOSA-PASHMINA.com

      
 Buďte krásní a šetřete přírodu - noste pravé přírodní materiály.
KAŠMÍR, VLNU, HEDVÁBÍ. 
 

© MARIPOSA PASHMINA  


 

Přečtěte si články:

►CO JE PAŠMINA  

►PŘÍBĚH PAŠMINY  

►PRAVÁ PAŠMINA či FALZIFIKÁT?  

►PÉČE O PAŠMINU - NÁVOD NA ÚDRŽBU  

►JAK NOSIT PAŠMINU  

►JAK NOSIT VLNĚNOU ŠÁLU A ŠTÓLU  

 

Shopping cart

Shopping cart is empty

Last viewed items
 • So far you have not visited any goods.
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 25.71 Kč

 
Favorite (7)|Compare (0)
00
ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
Currency
 
 
© MARIPOSA PASHMINA – HIGH QUALITY CASHMERE, WOOL, SILK SHAWLS, REAL PASHMINA
Favorite (7)|Compare (0)