ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
 
Kategorie produktů   

PŘÍBĚH PAŠMINY

MARIPOSA-PASHMINA ►PRAVÉ KAŠMÍROVÉ ŠÁLY, PRAVÉ PAŠMÍNY, VLNĚNÉ A HEDVÁBNÉ ŠÁLY, ŠTÓLY   


PASHMINA – PAŠMINA BYLA, JE A NAVŽDY ZŮSTANE KRÁLOVSKÝM ODĚVEM.   

 ORIGINAL PAŠMINA JE NEJJEMNĚJŠÍ, NEJMĚKČÍ A NEJTEPLEJŠÍ PŘÍRODNÍ VLNA.  

 PRAVÝ KAŠMÍR JE NEJDRAŽŠÍ VLNA NA SVĚTĚ A ZÁROVEŇ NEJCENNĚJŠÍ PŘÍRODNÍ TEXTILNÍ VLÁKNO.  
 


PAŠMÍNA – ŠÁLA Z KAŠMÍRU

PŘÍBĚH KRÁLOVSKÉ PAŠMINY  

  
Figurální motiv na borduře - ruční tisk na tradičním indickém textilu, ozdobný okraj na pašminách 

 

PAŠMINA, či PAŠMÍNA (angl. PASHMINA) je proslulá jako DIAMANTOVÉ VLÁKNO či HEBKÉ ZLATO ASIE.
PASHMINA, Západnímu světu a v Evropě známá jako KAŠMÍR, je nejjemnější KOZÍ VLNA.
PASHM je starý perský výraz pro vlnu.
 

 

PASHMINA – DAR KAŠMÍRSKÉ KOZY 
Nejjemnější pašmina je textilie utkaná z nejměkčí a nejteplejší kozí vlny vyskytující se v přírodě. Tato hebká vlákna hřejivé vlny se získávají z obzvláště jemného chmýří z podbřišku srstnatého plemena středoasijské – tibetské kašmírské kozy Capra Hircus (Ibex), místně zvané Chyangra (česky čiangra). Je domestikována a žije v Himálajských údolích – v Nepálu a v nejvzdálenějších částech tibetské plošiny v nadmořských výškách od 3000 do 4500 m n. m. K přežití v těchto drsných podmínkách je vybavena dlouhou, nejčastěji bílou srstí s velmi jemnou podsadou. Toto hřejivé chmýří poskytuje koze ochranu proti extrémně nízkým teplotám ve vysokých polohách Himálaje, kde v zimě teplota klesá až k mínus 40 oC. Čím žijí tibetské kozy výš, tím je jejich vlna jemnější a teplejší.
 


PRAVÁ PAŠMINA JE EKOLOGICKÁ   
Kašmírské kozy Chyangra jsou vzácné. Aby jim nebylo při sběru vlny ublíženo, zbavují je srsti přirozenou cestou. Pastevci vyčesávají každé léto z podbřišku koz srst ručně. Povytřídění od štětinatých chlupů se získává hebké chmýří. Velikost surového kašmírového vlákna je 1/6 průměru lidského vlasu. Vyčištěná vlákna se ručně spřádají v jemnou přízi kašmírové vlny. Odnepaměti odpovídají tyto postupy dnešním přísným pravidlům chránícím zvířata, přírodu a životní prostředí.
 

Roční produkce čisté, obzvláště měkké kašmírské vlny, se pohybuje v průměru kolem 110 až 230 gramů na jednu kozu. Na výrobu jedné šály či štóly z pravého kašmíru je potřeba roční výnos vlny ze tří koz. 

  
PAŠMINA – DIAMANTOVÉ VLÁKNO   
Kašmír je nejdražší vlna na světě a zároveň také nejdražší přírodní textilní vlákno. Pašmina je drahá, cenná a ceněná pro její hřejivé teplo, odolnost, hebkost a jedinečné vlastnosti. 

Celý proces od získávání surové vlny (pashm – kašmír) po hotovou pašminu je velmi pracný, nákladný a časově náročný. Proto jsou ceny za kašmírové šály vyšší, než za podobné výrobky z jiných materiálů. Vše se dělá ručně. Od sběru, třídění a čištění vlny, přes ruční předení vláken na kolovrátku a stáčení do přaden, tkaní či vytkávání vzorů na ručních, dnes zčásti i mechanických stavech, po ruční vázání třásní. Pravé pašminy barví ručně zkušení barvíři. Vše je umělecký a choulostivý proces a každá jeho část má svá přísná pravidla. Na výrobě jedné pašminy se podílí mnoho řemeslníků – skutečných mistrů ve svém oboru. Řemesla přadlen, barvířů, tkalců vyžadují velkou zručnost. Jejich umění se dědí se z generaci na generaci v rámci rodu. 

Vysoké ceny za nejjemnější přírodní kašmír a následně za pašminy – šály a štóly z ní vyrobené rovněž vyplývají z malého ročně vyprodukovaného množství pravé kašmírové vlny, a také ze vzácnosti vysokohorských himálajských koz Chyangra. Na utkání jedné pašminy se spotřebuje kašmír ze tří koz. Pašmina je drahocenný dar přírody. 

 
KAŽDÁ PRAVÁ PAŠMÍNA JE UNIKÁT   
Milovníci přírodních ušlechtilých textilií na celém světě oceňují kvalitu a vlastnosti pašminy. Unikátní kvalitou kašmíru je vlastnost, že se pašmina nošením stává měkčí. Je hebká, příjemná na dotek, jemná a šetrná k pokožce, i k té nejcitlivější. 
  
Na rozdíl od sériově vyráběných textilních produktů, může mít pašmina tkaná ručně na stavech malé nedokonalosti ve vazbě a textuře. Právě ony jsou zároveň znakem původnosti, jedinečnosti a nevídanosti. 

Pravé pašminy se ručně barví. Každá přírodní vlna – i kašmírové vlákno přirozeně obsahuje určité procento tuku. I když je kašmír vlna mimořádně savá, v každém roce můžou mít pašminová vlákna rozdílné množství tuku. Při barvení se tak může stát, že má barevný odstín jinou intenzitu. Může být tmavší či světlejší plošně, nebo na některých místech. Principiálně se vlákno s nižším obsahem tuku obarví sytějším odstínem. Zajisté právě tato vlastnost je znamením originality a unikátnosti každé pašminy. Tyto vzácné šperky vydrží po celý život, a byly po generace předávány jako rodinný poklad. 

 

ČÍM SI NAPOLEON ZÍSKAL LÁSKU? PAŠMÍNOU.  
Zatímco velejemné pašminy byly po tisíciletí uctívány v Orientu – v Persii, Indii, Číně a na Dálném Východě, Západní svět objevoval jejich kouzlo pomalu. Dnes však jsou pašminy zbožňované milovníky módy i klasické elegance na celém světě.
 

První zmínky o pašmíně najdeme již ve staroindickém eposu Mahábhárata ze 6.- 4. století před Kristem. Pašminy – tyto vzácné látky byly určeny pro krále a jejich darem se získávala přízeň císařů, královen, knížat a šlechticů. Nejen za starých časů na Východě, ale také v 18. století i v Evropě. 

Královská struktura a hřejivost hebkých vláken pašminy okouzlila v 16. století Mughalské císaře v Indii. V 18. století očarovala pašmina neopakovatelným způsobem i dámy ve Francii a v Petrohradu. Napoleon Bonaparte, císař Francie od 1804 to 1815, daroval pašminovou šálu jako drahocenný skvost své milované Josefíně, když se snažil se o její přízeň. Císařovna byla pohádkovým kašmírovým šálem natolik uchvácena, že okamžitě poslal pro více kusů ve všechbarvách. Napoleon v podstatě „objevil pašminu západní Evropě“ a významně tak ovlivnil módu a styl odívání žen v nejvyšších kruzích tehdejší společnosti. Odstartoval v Evropě nový módní trend. Od té doby zdobila pašmina jako nejvzácnější šperk šatník královen a všech dam z aristokratických rodů. Každá urozená dáma toužila mít svou pašminu. A za šálu z nejjemnějšího kašmíru se tenkrát platilo celé jmění. Pašmina byla součástí výbavy každé šlechtičny. 

 

PRAVÁ PAŠMÍNA JE DNES SOUČÁSTÍ MÓDNÍHO ŠATNÍKU 
Ušlechtilý kašmír, vlna i hedvábí jsou jsou klenotem přírodních materiálů nejvyšší kvality. Pashmina byla, je a zůstane navždy královským oděvem. Jako za starých časů v Orientu, je dnes pravá pašmina nedílnou součástí šatníku moderní ženy na celém světě. Tato skutečnost svědčí o její nadčasovosti, atraktivitě a účelnosti. Kašmírové, vlněné a hedvábné šály a štóly magickým, přitažlivým a oblíbeným klasickým módním doplňkem. Luxusním, stylovým i praktickým.
 

  
PASHMINA je drahocenný dar přírody. 
PAŠMINA je synonymem luxusu a symbolem královské vznešenosti.
PAŠMÍNA je ikonou půvabu a ženskosti par excellence.
 
 
 
 
 
  ©Copyright – text a photo:  

Mgr. Erika Piecková – Valečková 
Autorka je orientalistka – indoložka a módní publicistka  
 

 

PRAVÁ PAŠMINA JE ZNAKEM STYLU. 
MARIPOSA PASHMINA JE NEJLEPŠÍ PŘÍTEL PRO KAŽDOU PŘÍLEŽITOST, 
DO KAŽDÉHO POČASÍ A PRO VŠECHNA ROČNÍ OBDOBÍ. 
MŮŽETE HO MÍT.
 
 
 

MARIPOSA-PASHMINA 

 


Slovníček pojmů

Pashm  je starý perský výraz pro vlnu. Pashm je kozí rouno – ostříhaná jemná vlna z podsady tibetských koz produkujících kašmír Capra Hircus (Ibex) – místně zvané Chyangra. V Evropě a na Západě je pashm známý jako kašmír.
Pashmina, pašmina, pašmína  je textilie utkaná z kozí vlny (z kašmíru).
 


 Přečtěte si: 

 

Přečtěte si články:

►CO JE PAŠMINA  

►PŘÍBĚH PAŠMINY  

►PRAVÁ PAŠMINA či FALZIFIKÁT?  

►PÉČE O PAŠMINU - NÁVOD NA ÚDRŽBU  

►JAK NOSIT PAŠMINU  

►JAK NOSIT VLNĚNOU ŠÁLU A ŠTÓLU  

 

 

Buďte krásní a šetřete přírodu - noste pravé přírodní materiály.
KAŠMÍR, VLNU, HEDVÁBÍ.
 
 
 

© MARIPOSA PASHMINA   

 


MARIPOSA-PASHMINA  ► PRAVÉ KAŠMÍROVÉ, HEDVÁBNÉ, VLNĚNÉ ŠÁLY A ŠÁTKY   

Shopping cart

Shopping cart is empty

Last viewed items
  • So far you have not visited any goods.
Currency

Indicative exchange rate:
EUR  (1 EUR) 25.71 Kč

 
Favorite (7)|Compare (0)
00
ČeštinaAngličtinaNěmčinaSlovenština
Currency
 
 
© MARIPOSA PASHMINA – HIGH QUALITY CASHMERE, WOOL, SILK SHAWLS, REAL PASHMINA
Favorite (7)|Compare (0)